Γιβραλτάρ – Ελλάδα 1 – 4

6 Σεπτεμβρίου 201623:56

Χάρη σε ένα «καταιγιστικό» τρίλεπτο προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική επικράτησε του Γιβραλτάρ με 4-1 στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας (σ.σ. μπροστά σε ελάχιστους θεατές) και άρχισε τις υποχρεώσεις της (8ος ομιλος) για τα προκριματικά του Mundial του 2018, με το δεξί.

Από ένα γκολ οι Κώστας Μήτρογλου (10′), Κώστας Φορτούνης (45′) και Βασίλης Τοροσίδης (45+1′), ενώ υπήρξε και αυτογκόλ από πλευράς αντιπάλων μας και συγκεκριμένα από τον Γουάιζμαν (44′).

Παρά το ευρύ σκορ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπορούμε να πούμε οτι ικανοποίησε ιδιαίτερα με την απόδοσή του. Κι αυτό γιατί μετά την ισοφάριση που δέχθηκε στο 26ο λεπτό (από τον Γουόκερ), αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες έως ότου φτάσει στο ξέσπασμα που προαναφέραμε πιο πάνω, απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο.

Με μία αλλαγή η 11άδα

Με μόλις μία αλλαγή, σε σχέση με το πρόσφατο φιλικό με την Ολλανδία, παρέταξε την Εθνική μας ο Μίχαελ Σκίμπε. Συγκεκριμένα προτιμήθηκε ο Μπακασέτας αντί του Χολέμπας με τη διάταξη να διαμορφώνεται με σύστημα 4-2-3-1 και με τρία «δεκάρια» να κινούνται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου.

Παρότι το ματς άρχισε ιδανικά για την Ελλάδα, αφού ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τρομερό σουτ, οι παίκτες του Σκίμπε έδειξαν να επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από την ισοφάριση (1-1) στο 26′ (σ.σ. ασύλληπτο σουτ του Γουόκερ).

Από το… σοκ στην ολική επαναφορά!

Η Εθνική δεν είχε δημιουργία και ήταν προβλέψιμη, δείχνοντας πως θα πάει στα αποδυτήρια με ισοπαλία. Ωστόσο το αυτογκόλ του Γουάιζμαν στο 44′ (1-2) έδωσε εκ νέου ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές μας, κάνοντας παράλληλα τους άπειρους αντιπάλους τους να… καταρρεύσουν.

Ετσι στο 45′ ο Φορτούνης έδωσε αέρα τριών τερμάτων (1-3) μετά από ενέργεια του Μήτρογλου, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοροσίδης έκανε το 1-4, ξανά μετά από προσπάθεια του επιθετικού της Μπενφίκα.

«Φλύαρη» υπεροχή κι αβίαστα λάθη…

Το ματς οσον αφορά το νικητή είχε κριθεί, έστω κι αν απέμεναν ακόμη 45 λεπτά. Το ζητούμενο για τον Σκίμπε και τους ποδοσφαιριστές του ήταν να δείξουν ίδια και μεγαλύτερη διάθεση στο β’ μέρος ώστε να πετύχουν όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ, τα οποία σαφώς και μετρήσουν σε τυχόν ισοβαθμίες στον όμιλο.

Κάτι που δυστυχώς δεν έδειξαν οι διεθνείς. Κι αυτό γιατί ναι μεν είχαν την κατοχή της μπάλας σε επίπεδα του 60%-65%, ωστόσο ήταν φλύαροι και αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια (σ.σ. αρκετά τα αβίαστα λάθη). Μάλιστα παρουσίασαν και αστάθεια στην άμυνα, με τους αδύναμους αντιπάλους τους να φτάνουν σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις κοντά κι σε ένα δεύτερο γκολ. Ετσι το 1-4 έμεινε ως το φινάλε παρά τις 2-3 καλές στιγμές που είχαμε με τους Μπακασέτα (70′) και Βέλλιο (89′) και Γιαννιώτα (90+3)΄.

ΣΚΟΡΕΡ: 26′ Γουόκερ – 10′ Μήτρογλου, 44αυτ. Γουάιζμαν, 45′ Φορτούνης, 45+1′ Τοροσίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΕΧΛΕΤ (Δανία)

Πηγή: sentragoal.gr