paok kosmiou

O ΠΑΟΚ Κοσμίου «επανέρχεται» στη Δ’ Εθνική…

4 Ιουνίου 201207:38

paok kosmiouΕπιστρέφει μετά το περσινό του «διάλειμμα» στην Δ’ Εθνική κατηγορία και μάλιστα πριν ακόμη λήξουν οι αγώνες μπαράζ..

αφού με την νίκη του επί του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος και σε συνδυασμό με την νίκη του Μαγικού Ξάνθης επί της Ένωσης Άνθειας/Αρίστεινου ο ΠΑΟΚ καταλαμβάνει την μια από τις δύο προνομιούχες θέσεις για την άνοδο στην Δ’ Εθνική – 1ος όμιλος.

Αγωνιστικά ο ΠΑΟΚ Κοσμίου δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και επικράτησε «κατά κράτος» του Βυζάντιου Κοκκινοχώματος με 4 – 0, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής για την διαδικασία των μπαράζ ανόδου στην Δ’ Εθνική και πλέον χρειάζεται ένα βαθμό κόντρα στον Αστέρα Μαγικού για να πάρει και μαθηματικά το εισιτήριο της επιστροφής του στις Εθνικές κατηγορίες…

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των πρωταθλητών της ΕΠΣ Καβάλας και πίεσαν από την αρχή για το γκολ που θα τους έδινε πλεονέκτημα για τη νίκη. Το πέτυχαν στο 16ο λεπτό και το ημίχρονο έληξε με 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του ΠΑΟΚ Κοσμίου πέτυχαν άλλα δύο γκολ και ουσιαστικά «σφράγισαν» τη νίκη… ή καλύτερα την επιστροφή στον 1ο όμιλο της Δ’ Εθνικής μετά από έναν μόλις χρόνο απουσίας..!

Φάσεις και γκολ του αγώνα

1ο λεπτό σουτ του Γεμενετζή άουτ.

5’ σουτ του Λόλη σε κόρνερ.

16’ ατομική προσπάθεια και πλασέ του Λυκούδη για το 1-0.

21’ πλασέ του Σταύρου έδιωξε ο Γεωργιάδης.

22’ σουτ του Σταύρου έδιωξε αυτήν την φορά ο Καπνόπουλος.

23’ πλασέ του Γεωργιάδη άουτ.

26’ σουτ του Μπατάκογλου μπλόκαρε ο Χρανιώτης.

27’ κεφαλιά του Κοτζαμπάση άουτ.

33’ προσπάθεια του Γεμενετζή στο οριζόντιο δοκάρι.

36’ σουτ του Παπαδόπουλου που δεν βρήκε στόχο.

38’ μακρινό σουτ του Γεμενετζή λίγο άουτ.

42’ ακυρώθηκε γκολ του Λόλη ως οφσάιντ.

45’ σουτ του Καρασταύρου στο οριζόντιο δοκάρι.

51’ μακρινό σουτ του Γεμενετζή και 2-0.

58’ κεφαλιά του Σταύρου για το 3-0.

83’ ο Ξενάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

87’ ο Πατεράκης απ’ ευθείας φάουλ, απόκρουση Χρανιώτη στο δοκάρι και αουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πράσατζης, Παρασκευούδης και Χατζηνάκος από την Δράμα..

ΠΑΟΚ Κοσμίου: Χρανιώτης, Καρασταύρου, Κοτζαμπάσης (74’ Ζάνταλης), Τσικάκης, Κουφιώτης, Γεμενετζής, Παντσαρτζής (71’ Ιωάννου),Λιανός (57’ Καραθανάσης), Σταύρου, Λυκούδης, Ξενάκης.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: Σούζος, Μπατάκογλου, Καπνόπουλος (46’ Περισνάκα), Φωτόπουλος Χρ., Σιδηρόπουλος, Φωτόπουλος Θ., Λόλη (74’ Βασιλειάδης), Ιωαννίδης, Γεωργιάδης (28’ Ζαρωτιάδης), Πατεράκης, Παπαδόπουλος Θ.

Να θυμίσουμε ότι την Τετάρτη είναι η τελευταία αγωνιστική μέρα των μπαράζ (6η αγωνιστική) και ο ΠΑΟΚ Κοσμίου υποδέχεται τον Αστέρα Μαγικού Ξάνθης ενώ η Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου φιλοξενεί το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος.