Νίκη σωτηρίας για Πανθρακικό, 2-1 τον Παναθηναϊκό

19 Απριλίου 201517:50

Με κερδισμένο τον Πανθρακικό  ολοκληρώθηκε η συνάντηση της Θράκης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ακριτική ομάδα, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτό το αποτέλεσμα κατάκτησαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη του, ο Πανθρακικός πολλαπλασίασε τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, αλλά οι «πράσινοι» έχασαν το πλεονέκτημα με το οποίο θα έμπαιναν στα πλέι οφ έναντι των αντιπάλων τους.

Με τη νίκη τους οι Ακρίτες έφτασαν στους 37 βαθμούς και έπιασαν στην κατάταξη Πλατανιά, Λεβαδειακό και Βέροια, με τον Πανιώνιο να είναι στους 38, οπότε το φινάλε για τις ομάδες που διεκδικούν την παραμονή προοιωνίζεται συγκλονιστικό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά, κυριάρχησε στα πρώτα 15 λεπτά αλλά οι παίκτες του αποδείχθηκαν επιπόλαιοι και άστοχοι στην τελική προσπάθεια, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν νωρίς και να «στριμώξουν» τους γηπεδούχους.

Η φάση δημιουργήθηκε στο 8ο λεπτό, όταν ο Κλωναρίδης κινήθηκε από δεξιά στην περιοχή της ακριτικής ομάδας και γύρισε στον επερχόμενο Καρέλη, που από κοντινή προς την εστία απόσταση σούταρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Αθανασιάδη!

Μετά το εικοσάλεπτο πάντως οι παίκτες του Μάνουελ Ρόκα ισορρόπησαν και αφού στο 29΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλιάδη ανησύχησε τον Στιλ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ.

Δευτερόλεπτα πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης ο Στιλ έκανε ολέθριο λάθος στην απομάκρυνση βρίσκοντας τον Μεχία, που έδωσε με «τη μία» στον Ιγκόρ ο οποίος βρισκόταν έξω από την περιοχή κι εκείνος αφού προχώρησε 3-4 μέτρα πλάσαρε ωραία τον Άγγλο τερματοφύλακα για το 1-0, σημειώνοντας το 9ο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έφτασε πάντως γρήγορα στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 55΄ και σε κόρνερ του Νάνο ο Σίλντεφελντ σηκώθηκε μόνος για την κεφαλιά και νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-1, ενώ στο 58΄ οι «πράσινοι» έχασαν απίστευτη ευκαιρία.

Ο Μελίσσης έκανε τραγικό λάθος καθώς γύρισε πίσω την μπάλα χωρίς να βλέπει πασάροντας στον… Μπεργκ, ο οποίος προχώρησε και βρήκε τον αμαρκάριστο Καρέλη που πλάσαρε τον Αθανασιάδη, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και επέστρεψε, για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Μπούρμπος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, μετά από φάουλ στον Ιγκόρ, για να έρθει το γκολ της λύτρωσης από τον Τζάνη στις καθυστερήσεις, από ασίστ του Ιγκόρ.

Προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τα (ελάχιστα) άουτ σουτ των Σίλντεφελντ (80΄) και Ατζαγκούν (86΄), ενώ μετά τη λήξη του αγώνα δεύτερη κίτρινη κάρτα είδε και ο Μεχία.