euro-u-19-ellada-ispania-1-2

EURO U-19 2012: Ελλάδα-Ισπανία 1-2

4 Ιουλίου 201205:00

euro-u-19-ellada-ispania-1-2Την ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε η Εθνική Νέων από την Ισπανία, στην πρεμιέρα της στον 1ο όμιλο του EURO U-19 2012. Ανώτεροι οι Ίβηρες στο πρώτο ημίχρονο, ανεβασμένη η Εθνική στο δεύτερο 45άλεπτο.

Επόμενη αντίπαλος της ελληνικής ομάδας θα είναι η διοργανώτρια Εσθονία, την Παρασκευή 6 Ιουλίου και ώρα 17:00 στο Ταλίν.

Όπως ανακοίνωσε η ΕΠΟ, οι Ισπανοί πήραν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και όμορφους επιθετικούς συνδυασμούς. Από την πλευρά της, η ελληνική ομάδα έδωσε περισσότερο βάρος στην αμυντική λειτουργία και προσπάθησε με αντεπιθέσεις να γίνει απειλητική για την εστία του Αριθαμπαλάγα. Οι Ίβηρες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30΄, όταν ο Χεσέ Ροντρίγκες πραγματοποίησε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Προηγουμένως (27΄), ο Γιαννιώτας δεν μπόρεσε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι καθώς ο Σαούλ Νίγκεζ έβαλε με αυτοθυσία την κόντρα, ενώ στο 31΄ ο Μαυρίας από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ισπανού τερματοφύλακα. Οι Ισπανοί ήταν πιο αποτελεσματικοί στις τελικές τους προσπάθειες και το 40΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με κοντινό σουτ του Οσέντε που εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της ελληνικής άμυνας. Η μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει η Ελλάδα στο σκορ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου χάθηκε στο 44΄, όταν ο Κατίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Αριθαμπαλάγα όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε πιο επιθετικά με στόχο να μειώσει γρήγορα το σκορ και τα κατάφερε στο 66ο λεπτό με σουτ του Διαμαντάκου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε την πίεση, όμως δεν κατάφερε στο υπόλοιπο του ματς να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις στην αντίπαλη εστία, με εξαίρεση το γυριστό άστοχο σουτ του Μπακασέτα στο 89΄.

Ο Λετονός διαιτητής της αναμέτρησης, Βάντιμς Ντιρεκτορένκο, παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Λυκογιάννη, Φουρλάνο, Ρουγκάλα, Χεσέ Ροντρίγκες, Αριθαμπαλάγα.

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Μαρινάκης, Λυκογιάννης, Μπουγαΐδης, Ρουγκάλας, Μπάλλας (73΄ Μπούζας), Φουρλάνος (82΄ Μπουχαλάκης), Κατίδης, Μαυρίας (78΄ Μπακασέτας), Γιαννιώτας, Διαμαντάκος

ΙΣΠΑΝΙΑ: Αριθαμπαλάγα, Μανκίγιο, Γκριμάλντο, Οσέντε, Χουάνμι, Σούσο, Χεσέ Ροντρίγκες (53΄ Αλκάθερ), Γιόνι, Σαούλ Νίγκεζ, Τόρες (64΄ Καμπάνια), Ντεουλοφέου (84΄ Μπερνάτ)