panthrakikoslog

Ανατροπή και νίκη για τον Πανθρακικό

22 Ιανουαρίου 201220:52

panthrakikoslogΜέσα σε ένα 4λεπτο ο Πανθρακικός πραγματοποίησε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τον Πιερικό προσθέτοντας άλλους 3 βαθμούς στο ενεργητικό του.

{loadposition likebox}  {loadposition tweet}

Για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League ο Πανθρακικός υποδέχτηκε τον Πιερικό τον οποίο και κέρδισε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 54ο λεπτό αλλά δεν άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη να πανηγυρίσει την 6η νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.
Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές ευκαιρίες με τους γηπεδούχους, σε ακόμη ένα παιχνίδι, να μην μπορούν να επιτύχουν κάποιο τέρμα και να μην εισπράττουν αυτό που αξίζουν. Στο 14ο λεπτό ο Μπαικαρά τροφοδότησε τον Μίνγκα αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ. Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη συνέχιζε να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Λίγα λεπτά μετά την συμπλήρωση του ημιώρου ο Μπλαζέφσκι επιχείρησε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Κουτσόπουλος για ακόμη μια φορά βρέθηκε σε ετοιμότητα. Με την συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Μπαικαρά ανατράπηκε από τον Καρακούτση μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή της συνάντησης να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Νίκος Σουλτανίδης ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός αιφνιδίασε κερδίζοντας πέναλτι στο 52ο λεπτό με τον Κουτσοσπύρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Παρά την ψυχρολουσία οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού βρήκαν την ψυχραιμία να αντιδράσουν και με τις κατάλληλες αλλαγές κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσα σε διάστημα 4 λεπτών. Αρχικά στο 64ο λεπτό ο Μουνάφο με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρακούτση ενώ στο 68ο λεπτό ο Κοντογουλίδης με όμορφη ενέργεια νίκησε για 2η φορά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Χρήστου, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας (55΄ Κοντογουλίδης), Πόνσε, Μουνάφο, Μπαλού (62΄ Γωνιάδης), Σουλτανίδης, (69΄ Μακρυδημήτρης), Στάθης.
Πιερικός: Καρακούτσης, Χατζηζήσης, Κοντέων, Δήμου, Γιαζιτζόγλου, Τόσκας (73΄ Κωνσταντινίδης), Πουρσανίδης, Ελευθεριάδης, Γκουγκουλιάς, Μπλαζέφσκι, Κουτσοσπύρος.