Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-1

24 Αυγούστου 201412:08

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όπου και σημείωσαν τα δυο όμορφα γκολ έχασαν ευκαιρίες και είχαν δίκαιο προβάδισμα όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής του Πανθρακικού.

Στην επανάληψη η εικόνα της συνάντησης άλλαξε το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου σαφώς καλύτερο έγινε πιο επιθετικό, περιόρισε ως ένα βαθμό τα λάθη του και πίεσε ώστε να επιστρέφει ξανά στο παιχνίδι. Σημείωσε στο γκολ στο 62ο λεπτό, είχε ευκαιρίες αλλά στο τέλος έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Νάγιαρ στο 16′ που έβαλε σε θέση οδηγούς τους νησιώτες και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα του με τον Χαβίτο να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά και τον Καϊκούτ με κεφαλιά να νικάει για ακόμη μια φορά τον Φερνάντες.

Στην επανάληψη, ο Πανθρακικός μπήκε καλύτερα και μετά τις πρώτες απειλητικές σέντρες από τα δεξιά και αριστερά κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη του ευκαιρία με τον Παπαγεωργίου στο 57′ αλλά το σουτ του μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάνη πέρασε άουτ. Ο Ιγκόρ ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 στο 62’ μετά από όμορφη πάσα του Τριανταφυλλάκου

Ο Πανθρακικός προσπάθησε να ισοφαρίσει με τους Σερφά (η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ και με τον Ντιγκινί με τον Σέτκους να βγαίνει έγκαιρα και να σταματάει κάθε προσπάθεια του Γάλλου μεσοεπιθετικού.

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέτκους, Κανακούδης, Μαραγκός, Βενέτης, Γκόμες, Ναγιάρ, Καρδόσο, Ρόχας (78′ Ζορμπάς), Χαβίτο (88′ Ντιμιτρόβσκι), Ομπράντοβιτς (64′ Ντιόγκο), Καϊκούτ.

Πανθρακικός (Μάντζιος): Φερνάντεζ, Σερφά, Εμπό, Παπαγεωργίου, Λαδάκης, Τριανταφυλλάκος (73′ Χασομέρης), Τζάνης, Τσουμάνης (60′ Πέρεζ), Μπαϊκαρά, Ιγκόρ, Κάσες (46′ Ντιγκινί).