ping-pong

Πινγκ-πονγκ : Άνοδος στην Κατηγορία της Ευρώπης και για τις νεανίδες, την 11η θέση κατέκτησαν οι κορασίδες!

18 Ιουλίου 201211:00

ping-pongΚορίτσια να σε… τρελάνουν, σήκωσαν ψηλά την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σβέσατ!

Όπως αναφέρει η Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, η εθνική νεανίδων βάδισε στα χνάρια των κορασίδων και αξιοποιώντας την τελευταία της ευκαιρία κατέκτησε σήμερα τη 15η θέση με νίκη 3-1 επί της Αυστρίας και πέτυχε τον μεγάλο στόχο της ανόδου στην Α΄κατηγορία του θεσμού! Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2013 θα βρει και τα δύο ελληνικά συγκροτήματα στην «ελίτ» της ηπείρου και η φετινή επιτυχία αποτελεί παράλληλα μία ακόμα τονωτική ένεση για το άθλημα, που τόσο πολύ τις χρειάζεται σε αυτές τις δύσκολες εποχές και ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες! Οι κορασίδες πήγαν ακόμα ψηλότερα μετά την εξασφάλιση της κορυφαίας κατηγορίας και κατέκτησαν τελικά την απόλυτα τιμητική 11η θέση! Οι έφηβοι παίζουν για τις θέσεις 21-22 και οι παίδες για 25-26.

Ο καθοριστικός αγώνας των νεανίδων με την Αυστρία έκρινε μία ολόκληρη κατηγορία, καθώς η 15η θέση οδηγούσε στην 1η κατηγορία και η 16η πίσω στη 2η. Φυσικό λοιπόν, να δημιουργηθεί και εξέδρα για τους γηπεδούχους με περίπου 200 φιλάθλους να συμπαραστέκονται με ενθουσιώδεις εκδηλώσεις στην ομάδα τους. Η τριάδα του Σωκράτη Παπασάβογλου μπορεί να μην ήταν συνηθισμένη σε τέτοια ατμόσφαιρα, αλλά είχε τόσο δυνατή ψυχολογία, που…παρέβλεψε αυτή την εικόνα και διαχειρίστηκε επιτυχώς το φυσιολογικό άγχος. Η σπουδαία επικράτηση ήρθε με δύο νίκες της Κατερίνας Τόλιου και μία της Κωνσταντίνας Παρίδη.

Οι δύο πρώτοι αγώνες κρίθηκαν εύκολα, με την Αυστρία να κάνει το 1-0 και την Ελλάδα να ισοφαρίζει σε 1-1. Η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα δεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική απέναντι στην Γκάλιτσχιτσχ, ωστόσο αμέσως μετά η Κατερίνα Τόλιου νίκησε χωρίς καμία πίεση τη Λούζινγκερ. Τρίτη στη σειρά αγωνίστηκε η νεότερη κοπέλα της ομάδας, η Κωνσταντίνα Παρίδη. Ήταν σαφές ότι στο συγκεκριμένο ματς θα είχε κι εκείνη την ευκαιρία της για νίκη και αυτό επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά. Παίζοντας με θάρρος και πείσμα η περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας κορασίδων έπιασε θαυμάσια απόδοση και επιβλήθηκε της Τίτσλερ με 3-1 σετ. Πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα το 3ο σετ όταν η Παρίδη έχασε προβάδισμα τριών πόντων (8-8 από 8-5), αλλά όχι και την ψυχραιμία της. Όταν έκανε το 2-1 όλα απλοποιήθηκαν… Με το ηθικό στα ύψη κλήθηκε να γράψει τη «χρυσή» νίκη η Τόλιου, το βασικό όπλο της ομάδας σε όλη την πορεία της στο Σβέσατ. Η πρωταθλήτρια με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού μπήκε αποφασισμένη από τον πρώτο πόντο και με την κατάλληλη προσοχή και σταθερότητα επιβλήθηκε με 3-1 σετ χαρίζοντας πλατιά χαμόγελα σε όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Νικόλ Γκάλιτσχιτσχ-Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα 3-0 (11-6, 11-4, 12-10)

Μέλανι Λούζινγκερ-Κατερίνα Τόλιου 0-3 (4-11, 5-11, 4-11)

Βαλερί Τίτσλερ-Κωνσταντίνα Παρίδη 1-3 (5-11, 12-10, 9-11, 4-11)

Γκάλιτσχιτσχ-Τόλιου 1-3 (8-11, 5-11, 11-6, 3-11)

Η Αυστρία ήταν επίσης ομάδα της 2ης κατηγορίας και είχε τον ίδιο στόχο με την εθνική μας. Στην πρώτη φάση του ομαδικού κατέκτησε την 1η θέση στο γκρουπ Η με δύο νίκες και στη συνέχεια μπήκε στην πρώτη 16άδα νικώντας στα πλέι οφ την Ουκρανία με 3-1. Στο ταμπλό των «16» έχασε με 3-0 από τη Ρωσία, για τις θέσεις 9-16 με 3-2 από τη Σλοβακία και για τις θέσεις 13-16 με 3-1 από την Τσεχία.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ

Η εθνική κορασίδων τελείωσε νικηφόρα την εντυπωσιακή της παρουσία στο Σβέσατ. Έκαμψε την αντίσταση της Ουκρανίας με 3-1 και κατέκτησε την 11η θέση, που συνιστά μεγάλη διάκριση. Με πολλές δυνάμεις τα κορίτσια του Γιάννη Κορδούτη έκαναν άλλη μία πολύ αξιόλογη εμφάνιση και είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο σε όλα τα κρίσιμα σημεία του ματς. Βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, όμως τελικά υπερίσχυσαν των Ουκρανών χάρη σε τρεις πολύ δύσκολες νίκες: Η Γεωργία Χατζηλυγερούδη και η Φιλία Εμίρη επικράτησαν στο απλό και είχαν άλλη μία νίκη στο διπλό.

Φιλία Εμίρη-Κατερίνα Κιζιούκ 0-3 (7-11, 9-11, 10-12)

Γεωργία Χατζηλυγερούδη-Τζούλια Σινίτσινα 3-2 (7-11, 11-9, 5-11, 11-8, 11-9)

Εμίρη/Χατζηλυγερούδη-Ολεξάντρα Γκαντέι/Σινίτσινα 3-1 (8-11, 12-10, 11-7, 14-12)

Εμίρη-Σινίτσινα 3-2 (9-11, 11-13, 11-6, 11-4, 11-6)

Η Ουκρανία προερχόταν επίσης από τη Β΄κατηγορία κι έφτασε στον στόχο της ανόδου, όπως και η εθνική μας. Αρχικά κατέκτησε την πρωτιά στο γκρουπ Jμε δύο νίκες και ακολούθως μπήκε στη 16άδα με νίκη 3-1 στα πλέι οφ κόντρα στο Ισραήλ. Στον γύρο των «16» κάμφθηκε από για τις θέσεις 9-16 επικράτησε της

ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΗ ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Η εθνική νέων πήρε τη 2η θέση στο γκρουπ L, καθώς η Δανία ξεπέρασε το πρωί και την Κύπρο με 3-0 και ήρθε 1η. Το συγκρότημα του Χρήστου Βατσακλή αγωνίστηκε το μεσημέρι, για τις θέσεις 21-24, εναντίον της Λευκορωσίας, από την οποία είχε ηττηθεί στο γκρουπ Ι της πρώτης φάσης με 3-1. Η ελληνική τριάδα ήταν καλύτερη αυτή τη φορά και πήρε άτυπη ρεβάνς με 3-1. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος πέτυχε δύο νίκες, πρώτα επί του Σάμρουκ με 3-1 σετ και μετά επί του Γιαρασένκα με το ίδιο σκορ. Στον εναρκτήριο αγώνα ο Γιάννης Παπαδάκης ξεπέρασε τον Γιαρασένκα με 3-2 σετ, ενώ στο τρίτο ματς ο Ηλίας Μιχαηλίδης έχασε με 3-1 από τον Ζράζαβετς. Ο τελευταίος αγώνας για την εθνική μας είναι αύριο Τετάρτη στις 11:00 για τις θέσεις 21-22 με αντίπαλο την Ελβετία.

Επίσης σε παιχνίδια κατάταξης οι παίδες του Λουίτζι Σκέμβρη αντιμετώπισαν το πρωί την Αγγλία. Τη νίκησαν πολύ δύσκολα με 3-2 και ολοκληρώνουν την προσπάθειά τους αυτή την ώρα σε αναμέτρηση με τη Λιθουανία για τις θέσεις 25-26. Στο πρώτο επί μέρους ματς με τους Άγγλους ο Νίκος Αντωνιάδης ηττήθηκε με 3-0 από τον Γουιρέισινγκ, όμως όλα τα σετ κρίθηκαν στην οριακή διαφορά των δύο πόντων. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης έχασε κι αυτός στην παράταση το 1ο σετ απέναντι στον Λόρενς, όμως στη συνέχεια παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος και πήρε καθαρά τα επόμενα τρία σετ. Στο διπλό οι πρωταθλητές μας ήταν εξίσου καλοί, συνεργάστηκαν άψογα και κατέβαλλαν με 3-0 σετ τους Γουιρέισινγκ/Μάμπεϊ. Ο Αγγελάκης προηγήθηκε 2-0 σετ του Γουιρέισινγκ στο τέταρτο ματς, όμως δεν είχε διάρκεια και δέχτηκε την ανατροπή (3-2) για να χαρίσει τη νίκη στο φινάλε ο Αντωνιάδης. Σε νέο πολύ αμφίρροπο παιχνίδι επικράτησε 3-2 του Λόρενς και με το 5ο σετ να λήγει 11-9.