gazoros

Βοσνακίδης – Γωνιάδης σκόρερ στο 2-0 του Πανθρακικού

23 Αυγούστου 201100:23

gazorosΜε το 2ο φιλικό παιχνίδι μέσα σε λίγες ώρες έδωσε το απόγευμα της Δευτέρας ο Πανθρακικός αντιμετωπίζοντας στην έδρα του τον Εθνικό Γάζωρο. Τελικό αποτέλεσμα 2-0 με τέρματα των Βοσνακίδη και Γωνιάδη.

Ο Σάββας Παντελίδης απέναντι στην νεοφώτιστη στο πρωτάθλημα της Football League 2 ομάδα του Εθνικό Γάζωρου είχε την ευκαιρία να παραθέσει στο πρώτο ημίχρονο νεαρούς ποδοσφαιριστές και άτομα που δεν έχουν πάρει για διάφορους λόγους αρκετά λεπτά συμμετοχής στα μέχρι τώρα φιλικά παιχνίδια. Το παραπάνω γεγονός αναμένεται να συμβεί και στα επόμενα φιλικά παιχνίδια, όπως με την Καλλονή το ερχόμενο Σάββατο (ώρα έναρξης 17:30) ώστε να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ο 17χρονος Δημήτρης Βοσνακίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο. Ένα τέρμα που ήταν το 1ο του νεαρού αμυντικού με την φανέλα του Πανθρακικού (σε επαγγελματικό επίπεδο) και σίγουρα θα αποτελέσει μια τονωτική ένεση ψυχολογίας για τη δύσκολη συνέχεια που περιμένει τον νεαρό ποδοσφαιριστή.

Στο δεύτερο μέρος, όπως και απέναντι στην Καβάλα, ο Σάββας Παντελίδης άλλαξε όλη την 11αδα και μαζί διαφοροποίησε το σχήμα. Ο Πανθρακικός εμφανίστηκε πιο απειλητικός και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Γωνιάδη, μετά από ασίστ του Σουλτανίδη, που πέτυχε στο 77ο λεπτό το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 61ο λεπτό ο Νίκος Σουλτανίδης είδε το δυνατό σουτ που επιχείρησε να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι των αντιπάλων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανθρακικός: Ταίρης, Μουνάφο, Βαγγελόπουλος, Βοσνακίδης, Ρεκλείτης, Σίμωσης, Σκλιοπίδης, Τριανταφυλλίδης, Μαμούτ, Τσέκος, Βασιλακάκης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι : Αποστολίδης, Βλάχος, Κοντογουλίδης, Λιαπάκης, Μακρυδημήτρης, Μίνγκας, Μοσχάκης, Μπουτζίκος, Σαρακατσάνος, Σουλτανίδης, Στάθης, Γωνιάδης

Γάζωρος: Παπαθανασίου, Γαλακτερός, Ζαγκλιβέρης, Αγγελόπουλος, Κουκόλης, Παλάσκας, Στεφανίδης, Άγγος, Βασιλειάδης, Αγγελάκας, Τάκας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Αραμπατζής, Λαζίδης, Ταρπινίδης, Γιαννίτσης, Κουκούτσης, Καλογιάννης, Κόρμπης, Τσακαλίδης, Κωνσταντινίδης και Πεχλιβανίδης.

*** Επόμενο προγραμματισμένο φιλικό παιχνίδι είναι απέναντι στην Καλλονή το Σάββατο 27 Αυγούστου με ώρα έναρξης 17:30.