panthrakikos

Νίκη για τον Πανθρακικό στο πρώτο φιλικό

30 Ιουλίου 201121:29

panthrakikosΝίκη με σκορ 2-0 σημείωσε ο Πανθρακικός στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε για την αγωνιστική περίοδος 2011-2012. Τα γκολ επί της Νέας Σαλαμίνας σημείωσαν οι Μίγκας (68ο) και Βασιλακάκης (87ο).

Το πρώτο φιλικό παιχνίδι έδωσε το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη στο αθλητικό κέντρο της Skoda Ξάνθη με αντίπαλο την Νέα Σαλαμίνα που αγωνίζεται στην Α! Εθνική της Κύπρου.

Μια αρχή που συνοδεύτηκε και με νίκη καθώς οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού πέτυχαν 2 τέρματα στην επανάληψη και πήραν μια νίκη που θα τους βοηθήσει, κυρίως στον ψυχολογικό τομέα, κατά την διάρκεια της προετοιμασίας.

Η τεχνική ηγεσία του Πανθρακικού μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές αλλά και σε αυτούς που βρίσκονται τις τελευταίες μέρες στην Κομοτηνή και συμμετέχουν στις προπονήσεις της ομάδας. Στόχος για τον Σάββα Παντελίδη ήταν να δώσει μια διαφορετική νότα στις καθημερινές δύσκολες προπονήσεις κάτι που ως ένα σημείο το κατάφερε.

Τα γκολ για τον Πανθρακικό σημείωσαν οι Μίνγκας στο 68ο λεπτό μετά από πολύ καλή προσωπική ενέργεια από τα δεξιά και ο Βασιλακάκης στο 87ο λεπτό όταν και κέρδισε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Μάραμα σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Χαλήτ. Πριν τα γκολ ο Πανθρακικός είχε δυο δοκάρια στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μίνγκα και τον Σίμωση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός αγωνίστηκε με τους Ταίρη, Στάθη, Μπουτζίκο, Σαρακατσάνο, Τάλις, Μοσχάκη, Ρεκλείτη, Μουνάφο, Γωνιάδη, Γκονζάλες και Σουλτανίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Αποστολίδης, Μπαρμπούδης, Τριανταφυλλίδης, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας , Σίμωσης, Μάντζιος, Χασάνογλου, Χουσείνογλου, Χαλήτ, Βοσνακίδης, Βασιλακάκης, Τσέκος και Πετρουζιώτης.

Η αρχική σύνθεση της Νέας Σαλαμίνας: Μάραμα, Γκράιμς, Γκαρσία, Πέκαριτς, Μοντέστ, Βογκ, Λούκμαν, Χατζηπαντελίδης, Νίκιτς, Αλέκου, Τορνάου.