Πανευρωπαϊκή διάκριση για τον “Α.Σ. Ηρόδικος” της Κομοτηνής: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαλεντζάκης και στα 100μ. πεταλούδα

19 Αυγούστου 201810:01

Γράφει ο Νίκος Αρβανίτης

Για μια ακόμη φορά στην κορυφή ανέρχονται οι αθλητές του Ηρόδικου Κομοτηνής που συμμετέχουν με το εθνόσημο στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑΜΕΑ στο Δουβλίνο.

Πρωταθλητής Ευρώπης, στο αγώνισμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, τα 100μ. πεταλούδα, στέφθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης.

Ο 20χρονος πρωταθλητής, κατέκτησε -με πανελλήνιο ρεκόρ- το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας S8, φτάνοντας έτσι τα δύο στη διοργάνωση του Δουβλίνου, αφού στην πρεμιέρα ήταν πρώτος και στα 200μ. μικτής ατομικής SM8.

Η επίδοση του Μιχαλεντζάκη ήταν 1:03.60 ενώ στον πρωϊνό προκριματικό ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:07.08. Και στις δύο περιπτώσεις, ο Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Φύκα από τον Μάιο του 2002 στην Αθήνα με 1:14.08.

Δεύτερη επιτυχία και για τον άλλο Εβρίτη Παραολυμπιονίκη, τον Δημήτρη Καρυπίδη που ήταν 3ος στα 100 μ. ύπτιο στην κατηγορία S1 (7ος στον τελικό) λόγω των ενοποιημένων κατηγοριών με χρόνο 3:09.90 και πέτυχε άλλη μια διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Δουβλίνου, μετά την επίσης 3η θέση στα 50 μ. ύπτιο.

Δεύτερος στα 100 μ. ύπτιο ήταν ένας άλλος Έλληνας, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης. Ο τρις Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 100 μ. ύπτιο S2 με 2:19.27.