Πανθρακικός – Ατρόμητος 1-3

14 Απριλίου 201407:45

Με τον Ούμπιδες να “κλειδώνει” το ματς στο 80′ με σουτ – “κεραυνό”, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε του Πανθρακικού στην Κομοτηνή με 3-1 σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Με 2 βαθμούς ξεκινούν τη διαδικασία των πλέι οφ οι Περιστεριώτες που θα μονομαχήσουν με ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Αστέρα για τη 2η θέση.

Ο Ατρόμητος ήταν ο κερδισμένος της τελευταίας αγωνιστικής της Super League, αφού με τη νίκη του επί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή με 3-1 θα ξεκινήσει με 2 βαθμούς την διαδικασία των πλέι οφ, όσους έχουν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, ενώ χωρίς βαθμό θα είναι ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν αρκετά καλά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν από το 19′ με ωραίο γκολ του Ούμπιδες, έπειτα από σέντρα του Μπρίτο από τα αριστερά. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν 2 τα τέρματά τους, με τον Μπρίτο να σημαδεύει το αριστερό σοκάρι στο τετ α τετ του με τον Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με το δοκάρι να σταματά ακόμη μια προσπάθεια του Ατρόμητου, όταν ο Γκαρσία επιχείρησε να βρει δίχτυα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 63′, η αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου δεν λειτούργησε σωστά, με αποτέλεσμα ο Ζδράβος – Ρίζος να εκμεταλλευτεί τα κενά και να πλασάρει για το 1-1.

Ωστόσο, η ομάδα του Περιστερίου απάντησε άμεσα και 7 λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ατρόμητο με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. Τη νίκη για τους φιλοξενούμενους σφράγισε ο Ούμπιδες, ο οποίος στο 78′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 3-1 με σουτ – κεραυνό έξω από την περιοχή.

Οι συνθέσεις:

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Ζδράβος-Ρίζος, Παπαγεωργίου, Ιγκορ, Χρήστου, Λαδάκης, Εμποου, Καθάριος, Μπαϊκαρά, Τζάνης (80’ Σεϊδαν), Τριανταφύλλου (57’ Χασομέρης).

Ατρόμητος: Τσέναμο, Φυτανίδης, Μπρίτο (80’ Φάμπιο), Νάστος (46’ Θεολόγου), Παπαδόπουλος (85’ Γεωργίου), Μπάλλας, Καραμάνος, Δημούτσος, Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία.

(πηγή:contra.gr)