Πανιώνιος-Πανθρακικός 1-1

27 Σεπτεμβρίου 201520:26

Χάρη στο πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε ο Νίκολα Ντιγκινί στο 93ο λεπτό, ο Πανθρακικός μας απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Πανιωνίου, στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League Ελλάδα 2015-16.

Μοιρασμένο και χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Πανθρακικός κρατούσε τον αντίπαλό του μακριά από την εστία του Αθανασιάδη, ενώ στην αντίπερα όχθη απείλησε ουσιαστικά σε μια περίπτωση τον Πανιώνιο. Αυτή ήταν κι η πρώτη φάση του αγώνα στο 5′, όταν ο Ροτζέριο σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ντιγκινί, αλλά ο Γάλος δε σημάδεψε σωστά.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν μια σημαντική ευκαιρία στο 21ο λεπτό, με το σουτ που επιχείρησε ο Βιγιάλμπα έξω από την περιοχή να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ομάδας μας. Ο ρυθμός του ματς στη συνέχεια έπεσε, όμως οι «κυανέρυθροι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 38′. Ο Μπακασέτας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά κι ο Καραμάνος έκανε την προβολή προ του Σερφά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με τον Πανιώνιο να έχει το προβάδισμα στο σκορ, ο Πανθρακικός στην επανάληψη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιβάλλει το παιχνίδι του και να προσπαθήσει να φτάσει στην ισοφάριση. Μάλιστα, στο 53′ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Βάλτερ να αντικαθιστά τον Μαρκόπουλο. Η είσοδος του Ισπανού βοήθησε την ομάδα μας να γίνει πιο πιεστική κι επιθετική και να φτάσει σε υψηλά επίπεδα το ποσοστό κατοχής της μπάλας. Στο 65′ έγινε και η δεύτερη αλλαγή, με τον Ηλιάδη να παίρνει τη θέση του Ροτζέριο στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο 71′, σε μια επίθεση που ξεκίνησε από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Βάλτερ, ο Χαβίτο έβγαλε ωραία σέντρα από τη δεξιά πλευρά στο δεύτερο δοκάρι για τον Ντιγκινί, ο οποίος, προ κενής εστίας, δεν μπόρεσε να δώσει τροχιά προς τα δίχτυα στην μπάλα. Η επόμενη ευκαιρία της ομάδας μας σημειώθηκε στο 82′, με τον Μεχία να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον Παπαδόπουλο να αποκρούσει στη δεξιά του γωνία, παραχωρώντας κόρνερ.

Ο διεθνής μέσος από την Ονδούρα δοκίμασε το δεξί του πόδι ξανά δύο λεπτά αργότερα, εκτελώντας απευθείας ένα φάουλ που είχε κερδίσει ο Ηλιάδης λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα, όμως, να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου.

Στα τελευταία λεπτά ο Πανθρακικός έκλεισε στα καρέ τους τους γηπεδούχους ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε το βαθμό της ισοπαλίας και τελικά κατάφερε να πετύχει το πρώτο φετινό του τέρμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ηλιάδης με σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα προς τη μεγάλη περιοχή κι ο Ντιγκινί με υπέροχο βολέ στην κίνηση από πλάγια θέση νίκησε τον Παπαδόπουλο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1!

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα μας πήρε αυτό που δικαιούνταν από το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League Ελλάδα 2015-16, εξασφάλισε το 2ο της βαθμό και πλέον στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση του προσεχούς Σαββάτου με το Λεβαδειακό.