Λεβαδειακός-Πανθρακικός 1-1

6 Φεβρουαρίου 201621:49

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Πανθρακικός στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής με τον Λεβαδειακό.

Έχοντας να αντιμετωπίσει τις απουσίες σημαντικών στελεχών του ρόστερ, ο Γιάννης Χατζηνικολάου παρέταξε τον Πανθρακικό με τους Αθανασιάδη, Μπαϊκαρά, Μελίσση, Μπουγαΐδη, Χρήστου, Ποτουρίδη, Τσιάρα, Ηλιάδη, Μουδούρογλου, Χασομέρη και Ίγκορ.

Η ομάδα μας στο πρώτο ημίωρο του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας, είχε καταφέρει να κρατήσει τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή της και προσπάθησε, χωρίς επιτυχία, όμως, να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο τελευταίο 15λεπτου του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, ο Λεβαδειακός άσκησε έντονη πίεση και είχε δύο κλασικές ευκαιρίες, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει εντυπωσιακά και την κεφαλιά του Μπεν στο 31′ όπως και το σουτ στην κίνηση του Μερεμπασβίλι στο 34′.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Πανθρακικό να έχει μια αξιόλογη φάση στο 51′, έπειτα από ωραία συνεργασία του Ίγκορ με τον Χασομέρη, και σουτ του τελευταίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής που δε βρήκε το στόχο, αλλά ανησύχησε τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο -διεθνής- διαιτητής του παιχνιδιού κ. Αναστάσιος Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι, θεωρώντας ότι υπήρξε ανατροπή του Μπεν στην περιοχή από τον Τσιάρα, τον οποίο, μάλιστα, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα μας με 10 ποδοσφαιριστές. Ο Βαγγέλης Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση και από 11 βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στον Λεβαδειακό.

Παρότι βρέθηκε άδικα πίσω στο σκορ, η ομάδα μας έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα κι έκανε κατάθεση ψυχής για να διεκδικήσει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Στο 58′ ο Γιάννης Χατζηνικολάου έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Χαβίτο να αντικαθιστά τον Μουδούρογλου, ενώ η αποστολή του Τσιάρα νωρίτερα είχε φέρει τον Ποτουρίδη στη μεσαία γραμμή δίπλα στον Ηλιάδη, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Μπαϊκαρά, Μελίσση, Μπουγαΐδη και Χρήστου και τον νεοεισελθόντα και τον Χασομέρη να κινούνται μεσοεπιθετικά πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, τον Ίγκορ.

Ο τελευταίος έχασε μια σπάνια ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 83′, όταν το λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού είχε σαν αποτέλεσμα να φύγει μόνος με την μπάλα απέναντι στον Τσιντώντα, ωστόσο καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και το 1-0 διατηρήθηκε.

Όχι, όμως, και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, καθώς στο 87′ ο Ηλιάδης σημείωσε ένα παλικαρίσιο γκολ. Προσπάθησε και κυνήγησε ως το τέλος μια φάση που ξεκίνησε ο ίδιος, κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ και είχε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας.

Πανηγύρισε το 1-1 μαζί με τους συμπαίκτες του και αμέσως μετά, μη μπορώντας να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, έδωσε τη θέση του στον Γαβριηλίδη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στη Super League. Η τελευταία κίνηση του προπονητή του Πανθρακικού στο 94ο λεπτό ήταν η είσοδος του Νικόλτση αντί του Ίγκορ, με το σφύριγμα της λήξης να σημαίνει την κατάκτηση ενός πολύτιμου βαθμού για την ομάδα μας στη Λιβαδειά.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Στάθης (69′ Γιάχιτς), Τριποτσέρης, Μεντί, Τσουρίκοφ, Μαχαμάτ, Ατζαγκούν (62′ Ντομοβτσίσκι), Μάγκας (66′ Μουλόπουλος), Μπεν, Μερεμπασβίλι, Μάντζιος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης (90′ Γαβριηλίδης), Τσιάρας, Χρήστου, Μουδούρογλου (58′ Χαβίτο), Χασομέρης, Ίγκορ (94′ Νικόλτσης).